Grupa IV - Pszczółki - 2018/19

PSZCZÓŁKI POZNAŁY GWARĘ REGIONALNĄ

W dniu 20.03.2019r. „Pszczółki” podczas zajęć dowiedziały się co to jest gwara i gdzie możemy ją usłyszeć. Poznały różne słowa związane z naszym regionem świętokrzyskim np.: syr-ser, copka-czapka, kuń-koń, dziady-jeżyny, gesi-gęsi, kulos-noga.

Dowiedziały się znaczenia słów używanych nierzadko przez swoich dziadków, pradziadków do tej pory niezrozumiałych dla nich.

SPOTKANIE PSZCZÓŁEK Z PANIĄ PIELĘGNIARKĄ

Dnia 19 marca 2019 r. Pszczółki gościły  u siebie mamę Lenki B.– Panią  Magdalenę  pielęgniarkę z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Pani  pielęgniarka przeprowadziła  z dziećmi rozmowę  dotyczącą zasad prawidłowego odżywiania się – jedzenia owoców i  warzyw , w których znajdują się niezbędne dla zdrowia witaminy i minerały, uprawiania aktywności fizycznej  oraz konieczności przestrzegania zasad higieny osobistej.

PRZYŚPIESZAMY WIOSNĘ –ZIELONY OGRÓDEK U PSZCZÓŁEK

Idą, idą ogrodnicy tup, tup, tup
Niosą grabki i łopatki.
Hej! Będą spulchniać ziemię,
aby lekko było jej.

Puk, puk, puk łopatką.
Szu, szu, szu grabkami.
Tryśnie woda z koneweczki,
na nasze grządeczki.

Chociaż słonko cieplej grzeje w południe, to wieczory i ranki są jeszcze mroźne. A Pszczółki tak bardzo chciałyby, aby wiosna już nadeszła …  I co wymyśliły?

PSZCZÓŁKI WIEDZĄ JUŻ WSZYSTKO O PSZCZOŁACH I MIODZIE

Ach te pożyteczne pszczółki…

Dzięki nim mamy taki pyszny miodek

I takie słodkie zajęcia!

 

W dniu 11.03.2019r. Pszczółki wysłuchały opowieści na temat życia pszczół, ich zwyczajów, budowy, przydziału czynności. Dzięki prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały się jak wygląda cały proces powstawania miodu, począwszy od zbierania nektaru przez pszczoły, aż po jego produkcję przez pszczelarza. Poznały jakie właściwości ma miód i jak dzięki niemu mogą chronić się przed chorobami. Oczywiście spróbowały tego słodkiego przysmaku.

RODZICE CZYTAJĄ PSZCZÓŁKOM

W ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom” 5 marca 2019r. mama Adasia przeczytała Pszczółkom  dwie książeczki Angry Birds ,, Dżinn w butelce” oraz ,, Król Jajcas” z kolekcji Ptasich opowieści. Dzieci  z zainteresowaniem słuchały opowieści i czekała na możliwość obejrzenia kolorowych ilustracji. Panująca atmosfera, skupienie i cisza oznaczała, że wybór książek przez dzieci  był trafny.

SAMODZIELNE ŚNIADANIE PSZCZÓŁEK

5.03.2019r. Pszczółki samodzielnie przygotowywały  kanapki na śniadanie.Dzieci komponowały ciekawe kanapki, wybierając warzywa.   Okazało się, że Pszczółki bardzo  lubią dodatki warzywne, a najlepiej smakują im kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin. Niektóre  Pszczółki postanowiły zrobić takie kanapki rodzicom w domu! 

 

 

Strony